AZ762H-1ABE-48DEF
AZ762H-1ABE-48DEF
AZ762H-1ABE-48DEF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ762H-1ABE-48DEF
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ762H-1ABE-48DEF
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ762H
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 4600VA
Coil Current 8.3 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 3 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Approval Agency CUR, UL, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 5.76 kOhms