AZ762H-1ABE-48DSE
AZ762H-1ABE-48DSE
AZ762H-1ABE-48DSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ762H-1ABE-48DSE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ762H-1ABE-48DSE
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 2770VA
Coil Current 5.2 mA
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 36 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 3 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Qualification -
Coil Resistance 9.216 kOhms
Base Product Number AZ762H-1A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ762H-1ABE-48DS AZ762H-1ABE-48DSEF AZ762H-1ABE-48DSF AZ762H-1ABE-48DE
Part Number AZ762H-1ABE-48DS AZ762H-1ABE-48DSEF AZ762H-1ABE-48DSF AZ762H-1ABE-48DE
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V