AZ762H-1ABE-48DSF
AZ762H-1ABE-48DSF
AZ762H-1ABE-48DSF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ762H-1ABE-48DSF
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ762H-1ABE-48DSF
Manufacturer American Zettler
Series AZ762H
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 2770VA
Coil Current 5.2 mA
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 36 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 3 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Qualification -
Coil Resistance 9.216 kOhms