B10P-SHF-1AA
B10P-SHF-1AA
B10P-SHF-1AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B10P-SHF-1AA
  • Manufacturer
    JST Sales America Inc.
  • Description
    CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Quick Inquiry
B10P-SHF-1AA
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer JST Sales America Inc.
Series NH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Number of Positions 10
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Friction Lock
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length 0.496" (12.60mm)
Insulation Height 0.126" (3.20mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Natural
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 250V
Mated Stacking Heights 14.9mm