B10P-VH-FB-B
B10P-VH-FB-B
B10P-VH-FB-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B10P-VH-FB-B
  • Manufacturer
    JST Sales America Inc.
  • Description
    CONN HEADER VERT 10POS 3.96MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 10 position 0.156" (3.96mm)
Quick Inquiry
B10P-VH-FB-B
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer JST Sales America Inc.
Series VH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.156" (3.96mm)
Number of Positions 10
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.146" (3.70mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features Board Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Natural
Current Rating (Amps) 10A
Voltage Rating 250V