B32524Q1156K189
B32524Q1156K189
B32524Q1156K189
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32524Q1156K189
  • Description
    CAP FILM 15UF 10% 100VDC RADIAL
  • Delivery Services
15 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32524Q1156K189
Series B3252* - MKT General Purpose
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)