B32560J8103K289
B32560J8103K289
B32560J8103K289
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32560J8103K289
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP FILM 10000PF 10% 630VDC 2DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-DIP
  • Delivery Services
10000 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Quick Inquiry
B32560J8103K289
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3256* - MKT SilverCap™
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 2-DIP
Size / Dimension 0.354" L x 0.150" W (9.00mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B32560J8103K000 B32560J8103K289 B32560J8102J000 B32560J8102K000
Part Number B32560J8103K000 B32560J8103K289 B32560J8102J000 B32560J8102K000
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 10000PF 10% 630VDC 2DIP CAP FILM 10000PF 10% 630VDC 2DIP CAP FILM 1000PF 5% 630VDC 2DIP CAP FILM 1000PF 10% 630VDC 2DIP