B32560J8222K289
B32560J8222K289
B32560J8222K289
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32560J8222K289
  • Description
    CAP FILM 2200PF 10% 630VDC 2DIP
  • Delivery Services
2200 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Quick Inquiry
B32560J8222K289
Series B3256* - MKT SilverCap™
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 2-DIP
Size / Dimension 0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)