B32560J8242K000
B32560J8242K000
B32560J8242K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32560J8242K000
  • Description
    CAP FILM 2400PF 10% 630VDC 2DIP
  • Delivery Services
2400 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Quick Inquiry
B32560J8242K000
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2400 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 2-DIP
Size / Dimension -
Height - Seated (Max) -
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)