B32656S8125K565
B32656S8125K565
B32656S8125K565
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32656S8125K565
  • Description
    CAP FILM 1.2UF 10% 850VDC SCREW
  • Delivery Services
1.2 µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Quick Inquiry
B32656S8125K565
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3265* - MKP General Purpose
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 850V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Rectangular Box
Size / Dimension 1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Termination Screw Terminals
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Applications Snubber
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms