B32656S8185K566
B32656S8185K566
B32656S8185K566
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32656S8185K566
  • Description
    CAP FILM 1.8UF 10% 850VDC SCREW
  • Delivery Services
1.8 µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Quick Inquiry
B32656S8185K566
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.8 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 850V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Rectangular Box
Size / Dimension 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Termination Screw Terminals
Lead Spacing 0.945" (24.00mm)
Features Low ESL
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.5 mOhms