B32673P6225J000
B32673P6225J000
B32673P6225J000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32673P6225J000
  • Description
    CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
2.2 µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32673P6225J000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3267*P* - MKP Power Factor Correction
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)