B32673P6225K000
B32673P6225K000
B32673P6225K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32673P6225K000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
2.2 µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32673P6225K000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3267*P* - MKP Power Factor Correction
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Applications Power Factor Correction (PFC)
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B32673P6225J000 B32673P6225K000 B32671L0103J000 B32671L0103J189
Part Number B32673P6225J000 B32673P6225K000 B32671L0103J000 B32671L0103J189
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL