B43505A5337M000
B43505A5337M000
B43505A5337M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43505A5337M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 410mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43505A5337M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43505
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 410mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 490 mOhms