B43505A5397M000
B43505A5397M000
B43505A5397M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43505A5397M000
  • Description
    CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
  • Delivery Services
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 350mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43505A5397M000
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 350mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Base Product Number -
Impedance 410 mOhms