B43541B8187M000
B43541B8187M000
B43541B8187M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43541B8187M000
  • Description
    CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH
  • Delivery Services
180 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 650mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
B43541B8187M000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43541
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 180 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 600 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 650mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Base Product Number -
Impedance 1.01 Ohms
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH CAP ALUM SNAP CAP ALUM SNAP