B43541B8187M080
B43541B8187M080
B43541B8187M080
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43541B8187M080
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
180 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 650mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
B43541B8187M080
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43541
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 180 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 600 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 650mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.71 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 1.01 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B43541B8187M080 B43541B8187M087 B43541B8187M087 B43541B8187M000
Part Number B43541B8187M080 B43541B8187M087 B43541B8187M087 B43541B8187M000
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH CAP ALUM SNAP CAP ALUM SNAP CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH