B43644A5157M067
B43644A5157M067
B43644A5157M067
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43644A5157M067
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
  • Delivery Services
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 650mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43644A5157M067
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43644
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 650mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Base Product Number -
Impedance 980 mOhms