B43644A5187M067
B43644A5187M067
B43644A5187M067
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43644A5187M067
  • Description
    CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
  • Delivery Services
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 540mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43644A5187M067
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43644
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 180 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 540mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 810 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B43644A5107M000 B43644A5157M067 B43644A5187M067 B43640A2108M007
Part Number B43644A5107M000 B43644A5157M067 B43644A5187M067 B43640A2108M007
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH