B43851A1475M006
Manufacturer
EPCOS - TDK ElectronicsDescription
CAP ALUM 160V POLAR
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
B43851A1475M006
lmages are for reference only.B43851A1475M006
CAP ALUM 160V POLAR
DatasheetRadial, Can
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
4.7 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 71Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43851A1475M006
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics |
| Series | B43851 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 71Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 39 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |