B43851A1475M008
Manufacturer
EPCOS - TDK ElectronicsDescription
CAP ALUM 160V POLAR
Request for Quotation
B43851A1475M008
lmages are for reference only.B43851A1475M008
CAP ALUM 160V POLAR
Delivery Services
4.7 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 71Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43851A1475M008
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 71Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 39 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |