B78108T1103J000
B78108T1103J000
B78108T1103J000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B78108T1103J000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    FIXED IND 10UH 230MA 1.7 OHM TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 230 mA 1.7Ohm Max Axial
Quick Inquiry
B78108T1103J000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series MCC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 230 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant 60MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)