B78108T1104K000
B78108T1104K000
B78108T1104K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B78108T1104K000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    FIXED IND 100UH 85MA 12.5 OHM TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 85 mA 12.5Ohm Max Axial
Quick Inquiry
B78108T1104K000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series MCC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 85 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 12.5Ohm Max
Q @ Freq 60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant 11MHz
Ratings -
Operating Temperature -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B78108T1104K000 B78108T1102J009 B78108T1102K000 B78108T1103J000
Part Number B78108T1104K000 B78108T1102J009 B78108T1102K000 B78108T1103J000
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 100UH 85MA 12.5 OHM TH FIXED IND 1UH 630MA 250 MOHM TH FIXED IND 1UH 630MA 250 MOHM TH FIXED IND 10UH 230MA 1.7 OHM TH