BB5H-PC-120-G-4.27-HF-T/R
BB5H-PC-120-G-4.27-HF-T/R
BB5H-PC-120-G-4.27-HF-T/R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BB5H-PC-120-G-4.27-HF-T/R
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    CONN B-B PLUG 120POS 0.50MM SMT
  • Delivery Services
120 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Quick Inquiry
BB5H-PC-120-G-4.27-HF-T/R
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Adam Tech
Series BB5H
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions 120
Pitch 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 2
Mounting Type Surface Mount
Features Board Guide, Ground Bus (Plane)
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights -
Height Above Board 0.166" (4.23mm)