BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    CONN B-B SOCKET 120POS 0.50MM SM
  • Delivery Services
120 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Quick Inquiry
BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Adam Tech
Series BB5H
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Socket, Center Strip Contacts
Number of Positions 120
Pitch 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 2
Mounting Type Surface Mount
Features Board Guide, Ground Bus (Plane)
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights -
Height Above Board 0.079" (2.00mm)