BC050-52A-K0-0200-0160-0480-LD
BC050-52A-K0-0200-0160-0480-LD
BC050-52A-K0-0200-0160-0480-LD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BC050-52A-K0-0200-0160-0480-LD
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    52W,1.0MM PITCH ELEV PIN HDR,DIL
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 52 position 0.039" (1.00mm)
Quick Inquiry
BC050-52A-K0-0200-0160-0480-LD
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer GCT
Series BC050
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Number of Positions 52
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A per Contact