BC050-52A-K0-0380-0160-0480-LD
BC050-52A-K0-0380-0160-0480-LD
BC050-52A-K0-0380-0160-0480-LD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BC050-52A-K0-0380-0160-0480-LD
  • Description
    52W,1.0MM PITCH ELEV PIN HDR,DIL
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 52 position 0.039" (1.00mm)
Quick Inquiry
BC050-52A-K0-0380-0160-0480-LD
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Number of Positions 52
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A per Contact