BF100-12-A-C-0-0625-L-C
BF100-12-A-C-0-0625-L-C
BF100-12-A-C-0-0625-L-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BF100-12-A-C-0-0625-L-C
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    12POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
  • Delivery Services
12 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
BF100-12-A-C-0-0625-L-C
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer GCT
Series BF100
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 12
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Insulation Color Black
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Pick and Place
Current Rating (Amps) 2A per Contact