BF100-12-A-C-1-0625-L-C
BF100-12-A-C-1-0625-L-C
BF100-12-A-C-1-0625-L-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BF100-12-A-C-1-0625-L-C
  • Description
    12POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
  • Delivery Services
12 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
BF100-12-A-C-1-0625-L-C
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Features Board Guide, Pick and Place
Current Rating (Amps) 2A per Contact