BFC233611473
BFC233611473
BFC233611473
  • Delivery Services
0.047 µF Film Capacitor 275V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC233611473
Series MKP336 1
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)