BFC233611474
BFC233611474
BFC233611474
  • Delivery Services
0.47 µF Film Capacitor 275V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC233611474
Series MKP336 1
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)