BFCN-2840+
Manufacturer
Mini-CircuitsDescription
LTCC BAND PASS FILTER, 2750 - 29
Datasheet
DatasheetPackage
4-SMD, No Lead
Request for Quotation
BFCN-2840+
lmages are for reference only.BFCN-2840+
Datasheet4-SMD, No Lead
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
2.84GHz Center Band Pass Ceramic Filter 180 MHz 50Ohm 4-SMD, No Lead
BFCN-2840+
| Category | Filters - Ceramic Filters - |
| Manufacturer | Mini-Circuits |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Frequency | 2.84GHz Center |
| Impedance | 50Ohm |
| Bandwidth | 180 MHz |
| Insertion Loss | 7dB |
| Filter Type | Band Pass |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height (Max) | 0.037" (0.94mm) |