BFCN-2850+
BFCN-2850+
BFCN-2850+
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BFCN-2850+
  • Manufacturer
    Mini-Circuits
  • Description
    LTCC BAND PASS FILTER, 2750 - 29
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
2.85GHz Center Band Pass Ceramic Filter 200 MHz 50Ohm 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
BFCN-2850+
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ceramic Filters -
Manufacturer Mini-Circuits
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Frequency 2.85GHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 200 MHz
Insertion Loss 4dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height (Max) 0.037" (0.94mm)