BLP40-1024G
BLP40-1024G
BLP40-1024G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BLP40-1024G
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 40W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 100 ~ 250 VAC Input
Quick Inquiry
BLP40-1024G
Manufacturer Bel Power Solutions
Series BLP40 (40W)
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 100 ~ 250 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 1.1 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4.242 kV
Efficiency 70%
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 5.00" W x 1.23" H (76.2mm x 127.0mm x 31.2mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 40W