BLP40-3000G
BLP40-3000G
BLP40-3000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BLP40-3000G
  • Description
    AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 100 ~ 250 VAC Input
Quick Inquiry
BLP40-3000G
Manufacturer Bel Power Solutions
Series BLP40 (40W)
Type Open Frame
Number of Outputs 3
Voltage - Input 100 ~ 250 VAC
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -12V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 5 A
Current - Output 2 3 A
Current - Output 3 1 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4.242 kV
Efficiency 70%
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 5.00" W x 1.23" H (76.2mm x 127.0mm x 31.2mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 40W