BWMR00252012100T00
BWMR00252012100T00
BWMR00252012100T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWMR00252012100T00
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1008 (2520 Metric)
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 850 mA 480mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
BWMR00252012100T00
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BWMR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 10 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 850 mA
Current - Saturation (Isat) 1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 480mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 14MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)