BWMR002520122R2M00
BWMR002520122R2M00
BWMR002520122R2M00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWMR002520122R2M00
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 92mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
BWMR002520122R2M00
Material - Core Metal
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 92mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 32MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)