BWMR002520126R8M00
BWMR002520126R8M00
BWMR002520126R8M00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWMR002520126R8M00
  • Delivery Services
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 345mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
BWMR002520126R8M00
Material - Core Metal
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 345mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 16MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)