BWVC00606045151T00
BWVC00606045151T00
BWVC00606045151T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWVC00606045151T00
  • Delivery Services
150 µH Shielded Inductor 580 mA 970mOhm 2424 (6060 Metric)
Quick Inquiry
BWVC00606045151T00
Material - Core Ferrite
Inductance 150 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 580 mA
Current - Saturation (Isat) 850mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 970mOhm
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package 2424
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)