BZT52H-C43-QX
BZT52H-C43-QX
BZT52H-C43-QX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BZT52H-C43-QX
  • Manufacturer
    Nexperia USA Inc.
  • Description
    DIODE ZENER 43V 375MW SOD123F
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SOD-123F
  • Delivery Services
Zener Diode 43 V 375 mW ±6.98% Surface Mount SOD-123F
Quick Inquiry
BZT52H-C43-QX
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Zener
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series BZT52H-Q
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 43 V
Tolerance ±6.98%
Power - Max 375 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 30.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature 150°C (TJ)