C1206X222K102T
C1206X222K102T
C1206X222K102T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1206X222K102T
  • Manufacturer
    Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Description
    CAP CER 2200PF 1KV X7R 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
2200 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C1206X222K102T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Series HVC
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)