C1206X222K1GEC7800
C1206X222K1GEC7800
C1206X222K1GEC7800
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1206X222K1GEC7800
  • Manufacturer
    KEMET
  • Description
    CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
2200 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C1206X222K1GEC7800
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer KEMET
Series ESD SMD Comm C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive, ESD Protection
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number C1206X
Parts with Similar Specifications
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G