C1210X103K202T
C1210X103K202T
C1210X103K202T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1210X103K202T
  • Manufacturer
    Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Description
    CAP CER 10000PF 2KV X7R 1210
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
10000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
C1210X103K202T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Series HVC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)