C1812X331KHGACAUTO
C1812X331KHGACAUTO
C1812X331KHGACAUTO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1812X331KHGACAUTO
  • Manufacturer
    KEMET
  • Description
    CAP CER 1812 FT
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1812 (4532 Metric)
  • Delivery Services
330 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
C1812X331KHGACAUTO
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto C0G HV Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)