C2012C0G2E101J
C2012C0G2E101J
C2012C0G2E101J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C2012C0G2E101J
  • Description
    CAP CER 100PF 250V C0G 0805
  • Delivery Services
100 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
C2012C0G2E101J
RoHS Status
Capacitance 100 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)