C3216JB1A106K160AA
C3216JB1A106K160AA
C3216JB1A106K160AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3216JB1A106K160AA
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 10UF 10V JB 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C3216JB1A106K160AA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient JB
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)