C3216JB1A156M160AC
C3216JB1A156M160AC
C3216JB1A156M160AC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3216JB1A156M160AC
  • Description
    CAP CER 15UF 10V JB 1206
  • Delivery Services
15 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C3216JB1A156M160AC
RoHS Status
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient JB
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)