C3216JB1H105M160AA
C3216JB1H105M160AA
C3216JB1H105M160AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3216JB1H105M160AA
  • Description
    CAP CER 1UF 50V JB 1206
  • Delivery Services
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C3216JB1H105M160AA
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient JB
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Features Low ESL
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)