C3225X7S3A472K160AA
C3225X7S3A472K160AA
C3225X7S3A472K160AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3225X7S3A472K160AA
  • Description
    CAP CER 4700PF 1KV X7S 1210
  • Delivery Services
4700 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
C3225X7S3A472K160AA
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7S
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)