C4SMG-GJF-CU34Q7S1
C4SMG-GJF-CU34Q7S1
C4SMG-GJF-CU34Q7S1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C4SMG-GJF-CU34Q7S1
  • Manufacturer
    Cree LED
  • Description
    LED GREEN 4MM OVAL T/H
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.4V Radial
Quick Inquiry
C4SMG-GJF-CU34Q7S1
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer Cree LED
Series Screen Master®
Packaging Bulk
RoHS Status
Color Green
Configuration Standard
Lens Color -
Lens Transparency -
Millicandela Rating 2412mcd
Lens Style Oval with Domed Top
Lens Size 4.20mm x 3.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
Current - Test 20mA
Viewing Angle -
Mounting Type Through Hole
Wavelength - Dominant 525nm
Wavelength - Peak -
Features -
Package / Case Radial
Supplier Device Package 4mm Oval
Size / Dimension -
Height (Max) 9.90mm